Πάλεψε αλλά δεν ήταν αρκετό

Με την ήττα στις αποσκευές του επέστρεψε στον Έβρο ο Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας κατά την 5η αγωνιστική της Α2

Πάλεψε αλλά δεν ήταν αρκετό | | |

Σάββατο 15 Μαΐου 2010

Στον μικρό τελικό ο ΑΟΟ

Την 3η θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παίδων θα διεκδικήσει την Κυριακή ο Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας καθώς στον σημερινό τελικό γνώρισε την ήττα με 3-0 από τον Ηρακλή. Σοβαρά και πολλά παράπονα για την διαιτησία του πρώτου σετ από τους «πράσινους».

Το έργο των παικτών του Αθλητικού Ομίλου Ορεστιάδας ήταν δύσκολο εκ των προτέρων απέναντι ανώτερο Ηρακλή, ωστόσο η εικόνα του πρώτου σετ έδειξε πως οι «πράσινοι» θα μπορούσαν να έχουν καλύτερη τύχη αν μερικοί δεν έκαναν ότι μπορούσαν για να βάλουν τους «κυανόλευκους» στη θέση του οδηγού στο ματς.

Ο Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας με πολύ καλή τακτική και διαβασμένο παιχνίδι κατάφερε από την αρχή να έχει τον έλεγχό του προηγούμενος με 19-21 και 21-24.

Ωστόσο οι διαιτησία και ιδίως η παρουσία του δεύτερου διαιτητή (Τσίτσικα) που έδειξε 4 φορές λάθος θέσεις στους «πράσινους», ένα λάθος φιλέ και έκλεψε έναν καθαρό πόντο του Κωνσταντινίδη στο 22-24 δίνοντας άουτ και ξαναέβαλε τον Ηρακλή στο παιχνίδι, αφού με το 24-24 ισοφάρισε και στο τέλος με το 30-28 έκανε το 1-0. Σε ένα σετ το οποίο οι «πράσινοι» δικαιούταν και ενδεχομένος ο αγώνας να είναι διαφορετική εξέλιξη.

Από εκεί και μετά η ψυχολογία των μικρών του Α.Ο.Ο. έπεσε και σε συνδυασμό με την πολύ καλή παρουσία του Τζουμάκα έφερε το 2-0 για τον Ηρακλή με το 25-16.

Οι «κυανόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά και στο τρίτο σετ παίρνοντας από την αρχή μια μεγάλη διαφορά και στο τέλος με το 25-15 έκανε το 3-0 και πείρε το εισιτήριο για τον τελικό αφήνοντας στους «πράσινους» να διεκδικήσουν την Τρίτη θέση το μεσημέρι της Κυριακής.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό όπου έχασε στον δεύτερο ημιτελικό από τον Πανερυθράϊκό με 3-2.