Πάλεψε αλλά δεν ήταν αρκετό

Με την ήττα στις αποσκευές του επέστρεψε στον Έβρο ο Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας κατά την 5η αγωνιστική της Α2

Πάλεψε αλλά δεν ήταν αρκετό | | |

Κυριακή 16 Μαΐου 2010

Στην 4η θέση ο ΑΟΟ

Με την τέταρτη θέση στις αποσκευές του και με έντονα παράπονα από την διαιτητική μεταχείριση επιστρέφει στον Έβρο ο Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας καθώς έχασε στις λεπτομέρειες από τον Ολυμπιακό με 3-0 στον μικρό τελικό του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» μετά την προσπάθεια που έκαναν απέναντι στον Ηρακλή στα ημιτελικά της διοργάνωσης, ήθελαν να κλείσουν όσο καλά μπορούσαν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα.

Στον αγώνα με τον Ολυμπιακό όπως και με τον Γηραιό ξεκίνησαν πολύ καλά προηγούμενοι με 18-13. Ωστόσο ένα μπλάκ- άουτ σε εκείνο το σημείο έδωσε την ευκαιρία να πλησιάσει στο 18-17. Οι νεαροί παίκτες του ΑΟΟ έφθασαν στο 24-22, αλλά στο τέλος δεν άντεξαν και έχασαν το σετ με το 31-29 από τους «ερυθρόλευκους».

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο –πόντο μέχρι τέλους, ωστόσο κάποια λάθη των παικτών του ΑΟΟ έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό με το 25-22 να κάνει το 2-0.

Στο τρίτο σετ είχαμε την ίδια εικόνα με τον Ολυμπιακό να έχει ένα μικρό προβάδισμα αλλά τους νεαρούς αθλητές του ΑΟΟ να καταφέρνουν να ισοφαρίσουν σε 20-20. Ο Ολυμπιακός λίγο αργότερα έφθασε στο 22-24, αλλά οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 24-24 και μάλιστα με τον Κωνσταντινίδη πέρασαν μπροστά με 26-25. Ωστόσο στο σερβίς του ΑΟΟ ο Μιχαήλογλου δεν είδε την πεντακάθαρη λάθος θέση των «ερυθρολεύκων» στην περιστροφή τους με αποτέλεσμα να γίνει το 26-26 και στο τέλος ο Ολυμπιακός να φθάσει στο 32-30 και το 3-0 που του χάρισε την 3η θέση στο πρωτάθλημα.

Η αποστολή του Αθλητικού Ομίλου Ορεστιάδας επιστρέφει την Δευτέρα με αρκετές σκέψεις και παράπονα για την αντιμετωπίσει που τύχανε στο πρωτάθλημα.