Πάλεψε αλλά δεν ήταν αρκετό

Με την ήττα στις αποσκευές του επέστρεψε στον Έβρο ο Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας κατά την 5η αγωνιστική της Α2

Πάλεψε αλλά δεν ήταν αρκετό | | |

Κυριακή 7 Μαρτίου 2010

Πρωινός καφές στο γήπεδο

Μπορεί ο αγώνας με την Πρέβεζα να ξεκίνησε στις 10 το πρωί, ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε τον Αθλητικό Όμιλο Ορεστιάδας να πάρει τη νίκη με 3-0 και να συνεχίσει το αήττητο σερί του κατά την 18ης αγωνιστική της Β Εθνικής.

Για πολλούς το πρωινό ξύπνημα αποτελεί ίσως το μεγαλύτερο «βάσανο». Σε αυτή τη κατηγορία ανθρώπων όμως σίγουρα δεν συμπεριλαμβάνονται οι παίκτες του Αθλητικού Ομίλου Ορεστιάδας που υποδέχθηκαν την Πρέβεζα το πρωινό της Κυριακής.

Και αν λένε πως η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται, σίγουρα για τον ΑΟΟ η Κυριακή πήγε καλά, καθώς οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν όπως έπρεπε απέναντι στην Πρέβεζα και με το 3-0 εξασφάλισαν μια ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα της Β Εθνικής.

Ο Τάσος Βλασακίδης έχοντας στην διάθεσή του, τους Σκαρλατίδη, Κωνσταντινίδη και Μαρκίδη που επέστρεψαν από τη Θεσσαλονίκη και το πρωτάθλημα Εφήβων, είδε με ικανοποίηση την ομάδα να παίρνει το αποτέλεσμα και να ανταποκρίνεται θετικά παρά την αδόκιμη ώρα έναρξης του αγώνα.

Ο ΑΟΟ στην αναμέτρηση με την Πρέβεζα έχοντας πασαδόρο τον Μαρκίδη, ακραίους τους Γραμματικόπουλο και Ποτολίδη, κεντρικούς τους Κεμανετζή και Προδρομίδη, διαγώνιο τον Καρδαμανίδη και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη, πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε και παράλληλα ο τεχνικός της ομάδας έδωσε χρόνο συμμετοχής από το δεύτερο σετ και μετά στους Νταντή, Σιαντίδη, Δούλια και Σκαρλατίδη.

Οι γηπεδούχοι, παρουσία 100 με 150 πιστών φίλων τους που ξύπνησαν και αυτοί νωρίς και έδωσαν το παρόν στο γήπεδο, ξεκίνησαν δυνατά και με το 25-17 έκαναν το 1-0.
Στο δεύτερο σετ ο ΑΟΟ είχε από την αρχή το προβάδισμα με διαφορά ασφαλείας, αλλά προς το τέλος του σετ η Πρέβεζα μείωσε στο 21-20. Κάπου εκεί όμως οι «ακρίτες» μείωσαν τα λάθη τους και με αποτελεσματικές επιθέσεις έκαναν το 25-22 και το 2-0.

Με το τρίτο σετ να αποκτά πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα, οι «πράσινοι» συνέχισαν στον ίδιο καλό ρυθμό τους και με το 25-17 πανηγύρισαν εύκολα το τρίποντο και την 9η συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα.