Πάλεψε αλλά δεν ήταν αρκετό

Με την ήττα στις αποσκευές του επέστρεψε στον Έβρο ο Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας κατά την 5η αγωνιστική της Α2

Πάλεψε αλλά δεν ήταν αρκετό | | |

Κυριακή 17 Ιανουαρίου 2010

Νίκη και ικανοποίηση για ΑΟΟ

Με τον Στέλιο Κεμανετζή να εκτελεί με επιτυχία σε έναν ακόμη αγώνα τον ρόλο του παίκτη –προπονητή, ο Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας επικράτησε με 3-1 της Ελπίδας Αμπελοκήπων και συνέχισε νικηφόρα κατά την 12η αγωνιστική της Β Εθνικής.

Νικηφόρο ήταν το παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής για τον Αθλητικό Όμιλο Ορεστιάδας καθώς οι «πράσινοι» του Έβρου επικράτησαν με 3-1 της Ελπίδος Αμπελοκήπων και παρέμειναν σε τροχιά ανόδου.
Ο Στέλιος Κεμανετζής εκτελώντας χρέη παίκτη -προπονητή για 5ο αγώνα φέτος, πανηγύρισε ισάριθμη νίκη, καθώς ο Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας εμφανίστηκε ανώτερος στις λεπτομέρειες των Θεσσαλονικέων και παρουσία 300 και πλέον φίλων τους πήρε τη νίκη.
Με βασικό πασαδόρο τον Σκαρλατίδη, ακραίους τους Γραμματικόπουλο, Ποτολίδη, κεντρικούς τους Κεμανετζή, Προδρομίδη, διαγώνιο των Καρδαμανίδη και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο τέλος με το 27-25 έκαναν το 1-0.
Ωστόσο στη συνέχεια χαλάρωσαν με αποτέλεσμα η Ελπίδα να ανεβάσει την απόδοσή της και με το 20-25 να κάνει το 1-1.
Από εκεί και πέρα ο Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας περιόρισε τα λάθη του και με πρωταγωνιστές τους Καρδαμανίδη, Γραμματικόπουλο έκαναν στο 25-21 στο τρίτο σετ.
Στο τέταρτο σετ έγινε μάχη καθώς ο ΑΟΟ προηγήθηκε με 21-15 και 23-18 αλλά η Ελπίδα ισοφάρισε σε 24-24 και μάλιστα προηγήθηκαν με 24-25. Ο ΑΟΟ έκανε το 26-25 και είχε την ευκαιρία με τέσσερεις κόντρα μπάλες να το τελειώσει αλλά η Ελπίδα ισοφάρισε σε 26-26. Ο Γραμματικόπουλος έκανε το 27-26 και με άστοχη επίθεση του Βασιλειάδη έγινε το τελικό 28-26 και το 3-1 που χάρισε το τρίποντο στους «πράσινους».